Rólunk

A Studio11 zenekar – immár több, mint 60 éves – története a közszolgálati rádió égisze alatt 1963-ban indult Zsoldos Imre és Dobsa Sándor vezetésével. A több évtizedes művészi tevékenység eredménye tengernyi hanghordozón, televízió- és rádiófelvételen hallható, látható. A jelenleg művészeti társulatként működő Studio11 Ensemble – a legkülönbözőbb összeállításokban formát öltve – a jazz és a könnyűzene valamennyi stílusában -, szabadon alkot, s viszi tovább az évtizedek alatt felhalmozott szellemi és művészi értékeket.

Studio11 Ensemble

Rátonyi Róbert – zongora
Barbinek Gábor – harsona
Boegán Péter – dob
Csejtei Ákos – tenor-, szoprán sax, fuvola
Csizmadia Dávid – trombita
Gátos Iván – szintetizátor
Kalmus Pál – bariton, alt, szoprán sax, b.klarinét, fuvola
Magyar Ferenc – trombita
Nagy Balázs – alt-, szoprán sax, klarinét
Takács Donát – basszusgitár
Tóth Gyula – gitár
Zsoldos Dániel – ütőhangszerek.

A zenekar története

A Studio11 zenekar 1963-ban Zsoldos Imre és Dobsa Sándor vezetésével alakult a közszolgálati rádió égisze alatt, az 1946-ban alapított Magyar Rádió Tánczenekara nyomdokain. 

Zsoldos Ernő 1963. szeptember 24-i notesz bejegyzése:

A ’60-as években a beatzene előretörésével, a könnyűzenei igények változásával elterjedté váltak a kisebb létszámú könnyűzenei együttesek. Ekkor kristályosodott ki a 11 fős felállás: a 7 fúvóshoz 4 fős ritmus szekció társult. A névadás Dobsa Sándorhoz fűződik: „stúdióban fogunk dolgozni, 11-en vagyunk, legyen a zenekar neve Stúdió 11!”

A zenekar alapító tagjai (balról jobbra):
Berkes Balázs – bőgő, basszusgitár ; Kóródi Jenő – dob ; Berki Géza – gitár ; Dobsa Sándor – zongora ; Zsoldos Imre – trombita ; Bleyer Péter – trombita ; Söptei Géza – szaxofonok, klarinét ; Virág Ferenc  – szaxofonok, klarinét ; Nagy Marcell  – szaxofonok, klarinét ; Zsoldos Ernő – harsona ; Selényi Dezső – harsona.

Az alapítást követően Kóródi Jenőt a doboknál Dán András váltotta és Bleyer Péter helyett a 18 éves Tomsits Rudolf került a zenekarba.

A zenekar 60 éves története során – fontos dalok, produkciók közreműködőjeként – meghatározó részese volt a magyar könnyűzene fejlődésének. Dobsa Sándor szavaival élve: „A-Z-ig, Ambrus Kyritől Zoránig” a hagyományos magyar könnyűzenei paletta gyakorlatilag minden jelentős képviselőjével készítettek lemez- és rádiófelvételeket.

Emlékezetesek a Táncdalfesztiválok, amelyeknek zenei alapját a Stúdió 11 biztosította, akárcsak a Magyar Rádió „Tessék választani!” és „Made in Hungary” című tánczenei bemutató versenyeiben vagy éppen az eMeRTon Díjátadó Gálákon. Ezek meglehetősen gyakori és évtizedeken átívelő produkciók voltak. E vonulatba sorolható a két alkalommal (1986, 1988) megrendezett siófoki Interpop fesztivál is, ahonnan számos, ma is meghatározó előadó pályafutása indult el.

A zenekar tagjai mindig is magas szinten képzett muzsikusok – egyúttal kiemelkedő szólisták is – akik rendszeres szereplői a hazai és a nemzetközi jazz életnek. Ennek megfelelően játékmódjuknak és érdeklődési körüknek fontos összetevője az igényes tengerentúli és angolszász könnyűzene, a funky, a soul, valamint a kortárs improvizatív zene – a jazz.

A jazz már a kezdetektől és mindig is fontos része volt a zenekar tevékenységének. Nagy büszkeséggel került be a zenekari almanachba az 1967-es Montreux-i Jazz Fesztiválon való részvétel.

A zenekar 6 évtizedes működése során óhatatlanul előfordultak tag változások, de nem volt jellemző a nagy fluktuáció. Ennyi év alatt talán összesen 36 zenész mondhatta magát hosszabb-rövidebb, de inkább huzamosabb ideig a Stúdió 11 tagjának. Sajnos a volt zenekari tagok közül sokan már nincsenek közöttünk.
Hosszú évekig, évtizedekig a zenekar meghatározó tagjai voltak:

– Balázs Gábor – basszusgitár, nagybőgő
– Csizmadia Gábor – trombita
– Debreczeni Csaba – dob
– Dörnyei Gábor – dob
– Ducsai Szabolcs – trombita
– Fekete István – trombita
– László Attila – gitár
– Schreck Ferenc – harsona
– Sipos Endre – trombita
– Varga Gábor „Kakas” – trombita
– Csepregi Gyula – szaxofonok, fuvola, a zenekar művészeti vezetője, évtizedekig meghatározó szólistája, a zenekar Egyesületének alapító tagja és elnöke

2002-ben indult a Promenád című rádióműsor, amelyben hetente – aztán 2 hetente – jelentkezett a zenekar élő-egyenes adásban a Rádió Márványterméből egy-egy vendéggel társulva. A több, mint 130 adásban minden műfajból és korosztályból előfordultak előadók: pop, táncdal, musical, sanzon, jazz… Aradszky László, Harangozó Teri, Kovács Kati, Koós János, Korda György, Soltész Rezső… Horváth Charlie, Somló Tamás, Szakcsi Lakatos Béla… Az akkoriban feltűnt fiatal előadók közöl például: Molnár Ferenc „Caramel”, Varga Feri, Oláh Ibolya…

A könnyűzenei piacban és a közszolgálati rádióban bekövetkezett változások 2007-ben odavezettek, hogy megszűnt a zenekar rádiós státusza. A zenekar tagjai úgy döntöttek, hogy együtt maradnak, és a sok-sok évtized alatt felhalmozott szellemi értékek megőrzése, a Stúdió 11 működésének fenntartása érdekében egyesületet alapítanak.

A jelenleg művészeti társulatként működő Studio11 Ensemble a legkülönbözőbb összeállításokban ölt formát; a jazz és a könnyűzene valamennyi stílusában szabadon alkot.

 

© 2025 Studio11 Ensemble  – Minden jog fenntartva!